Parki Narodowe w Polsce słyną ze swoich nieocenionych walorów przyrodniczych oraz licznych zabytków. Ojcowski Park Narodowy jest miejscem, w które co roku przybywa ogromna ilość krajan, a nawet turystów zza granicy. Nie ma się co dziwić, biorąc pod uwagę ogromną ilość walorów turystycznych, które możemy tam podziwiać. Gdy już podejmiemy decyzję o wybraniu się w to miejsce, warto wiedzieć, które z zabytków warto tam zobaczyć. Oto nasze propozycje na temat tego, co koniecznie muszą Państwo tam zobaczyć.

Maczuga Herkulesa

Zacznijmy od znaku rozpoznawczego Ojcowskiego Parku Narodowego — Maczugi Herkulesa. Jest ona skałą zbudowaną ze skalistych wapieni. Znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w województwie małopolskim. Na szczycie skały znajduje się mały krzyż, który upamiętnia zdobycie skały przez Leona Witka z Katowic. Przed odwiedzeniem wspomnianego miejsca warto zagłębić się w liczne legendy, które są z nim związane. Jedna z nich głosi, że Pan Twardowski nakazał czartowi ustawienie skały wierzchołkiem do dołu. Gdy czart wykonał swą pracę, Twardowski musiał oddać mu swoją duszę.

Brama Krakowska

Brama Krakowska to skalne wrota, które zamykają wylot do dawnego szlaku handlowego prowadzącego z Krakowa na Śląsk. Nazwa jest zaczerpnięta z regionu jej pochodzenia. Według miejscowej legendy odległość, która dzieli kolumny bramy, zmniejsza się każdego roku. Gdy zbliżą się one do siebie całkowicie, nastąpi koniec świata.

co zobaczyć w ojcowskim parku narodowym

Grota Łokietka

Grota Łokietka to jaskinia krasowa położona 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej. Ma ona kilka korytarzy, a jej długość wynosi 320 metrów. Jak reszta zabytków, ma ona swoją legendę. Zgodnie z jej treścią król Władysław Łokietek ukrywał się w tej jaskini przed królem Czech Wacławem II. Miał w niej przebywać około 6 tygodni. Odpoczywał na łożu z kamienia, a posiłki otrzymywał od włościan.

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach panowania Kazimierza Wielkiego i pełnił funkcję królewskiej strażnicy. Obiekt ma typowo renesansowy styl i jest zachowany w bardzo dobrym stanie. W środku mieści się muzeum, w którym dostępne są wystawy na temat przemian stylowych w sztuce Europy. Istną perełką jest wystawa malarstwa angielskiego. Legendą tego zamku jest bardzo przykra historia. Zgodnie z nią jedna z córek Tęczyńskich miała ponieść w zamku śmierć głodową. Było to skutkiem ukarania dziewczyny za darzenie szczególnym uczuciem lutnisty, z którym planowała zbiec. Pies, chcąc ratować dziewczynę, codziennie wspinał się na skałę i rzucał swej pani resztki jedzenia. Pomimo smutnej historii, zamek nadal potrafi oczarować każdego z odwiedzających to miejsce turystów.

Nocleg w okolicy

Oto propozycje zabytków, które warto obejrzeć w Ojcowskim Parku Narodowym. Korzystając z usług Hotelu Szary Residence, mają Państwo możliwość wybrania się na całodniową wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego, bez konieczności pokonywania ogromnej ilości kilometrów. Park znajduje się w niedalekiej odległości od obiektu wypoczynkowego, co znacznie ułatwi Państwu, jako przyszłym gościom, zaplanowanie wyjazdu.

Zapraszamy do kontaktu!