Gwiazdki hotelowe są nieodłącznym elementem oceny jakości i standardów w branży hotelarskiej. To niewielkie symbole, które mogą mieć ogromne znaczenie dla podróżujących. Jak właściwie przydzielane są te gwiazdki? Jak hotele zdobywają swoje oznaczenia i co one naprawdę oznaczają? W tym artykule zajmiemy się tą fascynującą kwestią i poznamy kulisy procesu oceniania hoteli. Zapraszamy do lektury!

5 gwiazdek hotelu

Skąd wzięły się gwiazdki hotelowe?

Gwiazdki hotelowe, znane również jako system ocen hotelowych, mają swoje korzenie w XX wieku. Są rezultatem staranności branży hotelarskiej w ustanawianiu standardów jakości. Początkowo wprowadzony przez przewodniki turystyczne, takie jak Michelin Guide, system ocen gwiazdkowych był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie klientów na jasne kryteria oceny komfortu i jakości zakwaterowania. System ten szybko zdobył popularność, a inne przewodniki turystyczne i organizacje zaczęły także stosować podobne oceny.

W latach 20. XX wieku, francuskie wydawnictwo Michelin, znane głównie z przewodników po trasach i restauracjach, wprowadziło ocenę hoteli za pomocą gwiazdek. Pierwotnie gwiazdki były przyznawane głównie za komfort i udogodnienia, a ich liczba symbolizowała poziom luksusu.

Obecnie gwiazdki hotelowe stanowią skonsolidowany sposób informowania gości o oczekiwaniach dotyczących udogodnień, obsługi i ogólnego standardu danego obiektu. Dzięki temu systemowi podróżni mogą dokonywać świadomych wyborów, a hotele są zmotywowane do utrzymania wysokich standardów, aby zdobyć i utrzymać prestiżowe oceny.

Jak hotelom przyznawane są gwiazdki?

Przyznawanie gwiazdek hotelowych opiera się na szeregu kryteriów i ocenionych aspektów, obejmujących różne elementy zakwaterowania. Istnieje wiele różnych systemów ocen, ale powszechnie stosowane kategorie obejmują:

 1. Komfort i udogodnienia Pokoi: To obejmuje standard i czystość pomieszczeń, jakość łóżek, dostępność udogodnień takich jak telewizory, klimatyzacja, a także poziom wyposażenia łazienek.
 2. Obsługa i personel: Ocena obejmuje profesjonalizm obsługi, szybkość reakcji na potrzeby gości, uprzejmość i ogólny poziom obsługi klienta.
 3. Infrastruktura i udogodnienia: Wartościowane są udogodnienia dostępne dla gości, takie jak baseny, siłownie, centra spa, restauracje i inne udogodnienia rekreacyjne.
 4. Bezpieczeństwo: Ocenia się także poziom bezpieczeństwa na terenie hotelu, w tym dostępność systemów alarmowych, personelu bezpieczeństwa i ogólna atmosfera.
 5. Lokalizacja: Położenie hotelu ma znaczenie, zarówno jeśli chodzi o dostępność do atrakcji turystycznych, jak i ogólną atrakcyjność otoczenia.
 6. Standardy gastronomiczne: W przypadku hoteli oferujących posiłki, ocenia się jakość jedzenia i różnorodność menu.
 7. Oceny gości: W niektórych systemach oceniane są także opinie i recenzje gości, które mogą wpływać na końcową ocenę.

 

Gwiazdki hotelowe w różnych krajach

Gwiazdki hotelowe są międzynarodowym systemem ocen, ale standardy i kryteria mogą różnić się w zależności od kraju. W Polsce ocenę hoteli nadzoruje Polska Izba Hotelarstwa. System gwiazdek opiera się na kryteriach ujednoliconych z ogólnoeuropejskimi standardami hotelowymi.

Przykładowo w USA nie ma jednolitego systemu gwiazdek hotelowych. Istnieją tam różne organizacje przeprowadzające oceny, takie jak AAA (American Automobile Association) czy Forbes Travel Guide.

W Azji, w krajach azjatyckich, takich jak Japonia czy Chiny, istnieją również własne systemy ocen hotelowych, często zwracające uwagę na tradycję, kulturę i lokalne uwarunkowania.

Konkretna ilość gwiazdek może różnić się w zależności od kraju i organizacji przeprowadzającej oceny. Często więc hotel 3-gwiazdkowy w Polsce nie będzie porównywalny do hotelu 3-gwiazdkowego w Egipcie.

Jak przyznawane są gwiazdki hotelowe w Polsce?

Polska Izba Hotelarstwa przeprowadza regularne inspekcje w hotelach, a oceny gwiazdek są przyznawane na podstawie wyników tych ocen. Gwiazdki hotelowe w Polsce obejmują zakres od jednej do pięciu, gdzie jedna gwiazdka oznacza niższy standard, a pięć to luksus na najwyższym poziomie. Regularne oceny i inspekcje są kluczowe dla utrzymania wysokich standardów w polskim sektorze hotelarskim.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych wymagań do uzyskania poszczególnych gwiazdek

Hotel 1-gwiazdkowy

 • Pokój Dwuosobowy: Minimalna powierzchnia 10 m², wyposażony w łóżko, stolik, krzesła.
 • Łazienka: Minimalne wyposażenie, toaleta, umywalka.
 • Czystość i Utrzymanie: Podstawowy standard czystości.

Hotel 2-gwiazdkowy:

 • Pokój Dwuosobowy: Minimalna powierzchnia 12 m², z dodatkowymi udogodnieniami jak szafa i klimatyzacja.
 • Łazienka: Toaleta, umywalka, prysznic lub wanna.
 • Dostęp do Internetu w pokoju lub w wydzielonym miejscu

Hotel 3-gwiazdkowy:

 • Pokój Dwuosobowy: Minimalna powierzchnia 16 m², z telewizorem, telefonem, biurkiem.
 • Łazienka: Toaleta, umywalka, prysznic lub wanna,.
 • Czystość i Utrzymanie: Wysokie standardy czystości i estetyki.

Hotel 4-gwiazdkowy:

 • Pokój Dwuosobowy: Minimalna powierzchnia 20 m², elegancko urządzony, z mini-barem.
 • Łazienka: Toaleta, umywalka, prysznic lub wanna, suszarka do włosów.
 • Wykwalifikowana obsługa

Hotel 5-gwiazdkowy:

 • Pokój Dwuosobowy: Minimalna powierzchnia 25 m², luksusowo wyposażony, często w formie apartamentu.
 • Łazienka: Toaleta, umywalka, prysznic i wanna, z kosmetykami wysokiej jakości.
 • Obsługa i Personel: Obsługa na najwyższym poziomie, obsługa pokoju, konsjerż.

Ciekawostki o gwiazdkach hotelowych

 1. Tokio uznawane jest za miasto z największą liczbą gwiazdek hotelowych na świecie. W japońskiej stolicy znajduje się wiele luksusowych hoteli. Tokio regularnie zdobywa tytuł miasta o największej liczbie hoteli z najwyższym standardem.
 2. Oprócz hoteli przewodnik Michelin przyznaje również gwiazdki dla restauracji, co stanowi o ich kulinarnej renomie.
 3. W Polsce przyznawanie gwiazdek hotelowych opiera się na standardach Hotel Stars Union. Ich celem jest ujednolicenie ocen w Europie. Polska Izba Hotelarstwa stosuje te standardy, co sprawia, że hotele w Polsce są oceniane zgodnie z międzynarodowymi kryteriami.
 4. Standardy oceniania hoteli ewoluują wraz z postępem społeczeństwa. Dzisiaj zwraca się uwagę na zrównoważony rozwój i ekologię.
 5. Opinie gości na platformach rezerwacyjnych i recenzjach mają coraz większe znaczenie, a dobre recenzje mogą wpływać na przyznawane gwiazdki.