Przejażdżki konne to dla wielu osób hobby, sposób na spędzanie czasu oraz możliwość zacieśniania więzi ze zwierzęciem. Wyjazdy w teren to możliwość udoskonalania własnych umiejętności oraz niezwykła przyjemność nie tylko dla jeźdźca, ale również dla konia. Jednak należy pamiętać, że przed wyjazdem konieczne jest sprawdzenie niektórych kwestii, aby mieć pewność, że jazda będzie bezpieczna. Na co warto zwrócić uwagę? O tym w niniejszym artykule.

hotel okolice krakowa4

Elementy chroniące przed kontuzją

Zanim wybierzesz się na przejażdżkę, musisz się odpowiednio przygotować. Poniżej przygotowaliśmy zbiór najważniejszych kwestii, dzięki którym unikniesz ewentualnych kontuzji i urazów.

Jedną z najważniejszych kwestii jest ubieranie kasku ochraniającego głowę. Każda osoba, która pragnie jeździć konno, musi go zakładać, bez względu na zaawansowanie i umiejętności. Podczas wyboru kasku, niezwykle istotne jest, aby stosować ten, który został wyposażony w trójstopniowe zapięcie oraz posiadał podstawowy certyfikat bezpieczeństwa.

Kolejnym aspektem, który należy spełnić to poinformowanie bliskich osób o planach dotyczących przejażdżki, tj. planowanej trasy oraz przewidywanego czasu powrotu. Warto również zabrać ze sobą telefon komórkowy, aby w razie nagłej sytuacji skontaktować się z kimś, kto będzie w stanie udzielić natychmiastowej pomocy.

Warto również wyposażyć swój strój w elementy odblaskowe, szczególnie jeśli planujesz wieczorne przejażdżki lub pogoda jest niesprzyjająca. Dzięki temu zarówno Ty, jak i zwierze będzie widoczne dla ewentualnych innych uczestników dróg. Co więcej, jeśli planujesz trasę po polnych i leśnych obszarach, upewnij się, że w pobliżu nie są organizowane polowania.
Zanim ruszysz w dalszą trasę, skorzystaj z rozgrzewki dla konia, bowiem on również potrzebuje odpowiedniego przygotowania, a nawet najprostsza trasa może wyrządzić mu krzywdę. Dobrym rozwiązaniem jest energiczny step oraz kłus, wykonywane przez 15 minut.
Jeśli nie wiesz, czy Twój koń jest odpowiednio przygotowany i poradzi sobie z ewentualnymi trudnościami, zanim wybierzesz się w trasę, przygotuj go w stanie i odpowiednio przystosowanych miejscach. Zaplanuj różnego rodzaju ćwiczenia, które pozwolą nabrać mu odpowiednich umiejętności.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Przed planowaniem wycieczki konnej, sprawdź również poniższe elementy:

    • pogodę, ponieważ niektóre warunki mogą znacznie utrudnić Ci widoczność i stanowić poważne zagrożenie. W związku z tym konieczne jest określenie prognozy, dzięki czemu uchronisz się przed ewentualnym deszczem, mgłą lub burzą, która może powodować niepokój zwierzęcia,
    • sprzęt — przed każdą jazdą powinieneś dokonać dokładnej kontroli jakości sprzętu zarówno dla Ciebie, jak i dla konia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jesteś odpowiednio ubezpieczony i nie grozi Ci żadne niebezpieczeństwo.

Należy jednak mieć świadomość, że podczas przejażdżki mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje, dlatego, tak jak już wspominaliśmy, warto pamiętać o telefonie komórkowym. Co więcej, jeśli planujesz podróżować z inną osobą, sprawdź, czy ona również posiada wszelki zabezpieczenia i jest odpowiednio przygotowana na trasę.
W sytuacji, gdy konieczne jest podróżowanie drogą, po której poruszają się samochody, pamiętaj o przestrzeganiu przepisów ruchu.
To już wszystko, o czym powinieneś pamiętać, wybierając się na przejażdżkę konną. Korzystając z usług naszego hotelu i stajni, możesz być pewien, że nasz personel odpowiednio zadba o Twoje bezpieczeństwo.